MENU

Furaha Centre Meru - Kenia

FURAHA CENTRE MERU - KENIA PROJEKT PARTNERSKI WSPIERANY PRZEZ FUNDACJE ASANTE

 

CENTRUM FURAHA MERU W KENII 

Centrum Furaha zostało założone w kwietniu 2016 roku z inicjatywy Marka Krakusa i jego żony Jadlyne Makena oraz kilku ich przyjaciół. Jest to organizacja charytatywna zajmująca się opieką dzieci z porażeniem mógowym i autyzmem w oddalonym o 250 km od Nairobi – Meru. Początek działalności centrum nie był łatwy. Wynajęty za 300 USD czteropokojowy dom, pięcioro dzieci z porażeniem mózgowym, i zespół ludzi złożonych z terapeuty zajęciowego, psychologa, dwóch opiekunek oraz kucharki. Z dnia na dzień zwiększała sie radykalnie liczba dzieci korzystających z terapii zajęciowej. Stopniowo, z pomocą naszych darczyńców, tych lokalnych i z zagranicy, byliśmy w stanie wyposażyć centrum w najpotrzebniejsze urządzenia i pomoce używane do terapii. Rozeszła się również bardzo szybko wiadomość o działalności ośrodka. Jest to jedyna placówka w liczącym około 40 tysięcy mieszkańców Meru. Problem dzieci z porażeniem mózgowym oraz autyzmem jest w Kenii pewnym tabu. Dlatego też, celem naszej działalności jest przede wszystkim codzienna opieka oraz terapia zajęciowa, przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania w rodzinie, a nade wszystko walka z ogólnie przyjętym w Kenii, piętnem osób niepełnosprawnych, a tym bardziej dzieci z porażeniem mózgowym oraz ich rodzin. Rodzice, w wielu przypadkach nie akceptują swoich własnych dzieci urodzonych z urazami mózgu, uważając je niemal za zły omen. Duża liczba dzieci urodzonych z porażeniem mózgowym, nie ujżała jeszcze światła dziennego, ukryta pod strzechami skromnych domków i traktowana w nieludzki sposób. Niemal niemożliwe jest zobaczenie tych dzieci w supermaketach, kościołach, na ulicach miast. Niektóre plemiona w Kenii, szczególnie pasterskie, takie jak Masajowie, Samburu, Turkana, Pokot nie akceptuja zupełnie dzieci urodzonych z jakąkolwiek niedoskonałością pozostawiając je na sawannie bez żadnej opieki oraz srodków do przeżycia.

W dalekiej sawannie Centrum Furaha otwiera swoje „OAZY ŻYCIA”, tym wszystkim, którzy poszukują pomocy, powiem więcej, wybiega na przeciw tym rodzinom. W styczniu bieżącego roku rozpoczęliśmy nowy projekt: „Terapii na Kółkach” docierając do dzieci w odległych wioskach afrykańskiej ziemi. Pierwsza klinika powstała w oddalonym 25 km od Meru – Mikinduri, gdzie obecnie udzielamy terapii zajęciowej 95 dzieciom. W najbliższym czasie pragniemy poszeżyć pole naszego działania i docierać do jeszcze dalej położonych rejonów. Nasze „Nieprzeciętne Dzieciaki”, bo tak je nazywamy w Furaha – „exceptional”, nie chcąc używać terminów świata: specjalnej troski, upośledzonych umysłowo, mogą się teraz cieszyć bezpłatną, fachową opieką i terapią zajęciową dwa razy w tygodniu.

Furaha Center wraz z Panią Beatą Szymańską z Bydgoszczy zamierza w niedalekiej przyszłosci założyć  fundację w Polsce. Celem fundacji Faraha Centre - Polska będzie:

  • Niesienie pomocy w terapii zajęciowej dzieciom z porażeniem mózgowym i autyzmem
  • Szkolenia dla rodziców dzieci z porażeniem mózgowym i autyzmem
  • Niesienie pomocy dobroczynnej i charytatywnej cierpiącym ubóstwo i osobom potrzebującym 
  • Niesienie pomocy humanitarnej osobom cierpiącym głód
  • Niesienie pomocy rozwiojowej i oświatowej osobom znajdującym się w trudnej suytuacji materialnej
  • Prowadzenie dziłalności w Polsce i poza jej granicami

Do czasu założenia Fundacji w Polsce, Fundacja Asante stała się partererem projektów prowadzonymi przez Faraha Centre  wspierając m.in. poprzez udostępnienie swojego specjalnie dedykowanego podkonta bankowego i całej logistyki transferu środków zebranych w Polsce na działalność Faraha Centre z niepełnosprawnymi dziećmi, z porażeniem mózgowym i autyzmem na terenie Meru Country w Kenii.

Faraha Centre istnieje dzięki pomocy darczyńców, którzy otwierają swoje serca na potrzeby tych najbardziej zapomnianych „Nieprzeciętnych Dzieciaków” w Kenii. Każdy z Was może należeć do przyjaciół Fundacji Furaha, poprzez pomoc w projekcie „Podaj Mi Ręke” popularnie nazywanym w Polsce, duchową adopcją dziecka w Kenii, bądź przez zakup branzoletki „SZCZĘŚCIA”, za jedyne 20 zł, dzięki któremu dziecii z Centrum będą miały zapewnioną godzinną terapię. Na dzień dzisiejszy są to dwa najbardziej priorytetowe projekty, które zapewnią niewielką, choć bardzo istotną pomoc. Od czegoś trzeba zacząć. Oczekujemy również na woluntariuszy: specjalistów terapii zajęciowej, kwalifikowanych nauczycieli ze szkół specjalnych oraz innych ludzi chętnych i gotowych do pracy.

Nasze plany na najbliższą przyszłość to:

  • Prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej na temat naszego projektu, a tym samym pozyskanie jak najwięcej ludzi dobrego serca, którzy zaiteresowani będą bezpośrednim zaangażowaniem w naszą działalność
  • Zakup ziemi pod budowę nowoczesnego centrum rehabilitacyjnego w Kenii, gdzie stosowane będą obecnie znane w świecie nowe metody terapeutyczne (45 000 USD)
  • Zakup środka transportu koniecznego do docierania z pomocą do dzieci, których rodzice nie są w stanie dowieść do centrum ze względu na odległość, badź brak środków finansowych (30 000 USD)

Więcej o naszych projektach na stronie : Placówki w Afryce 

O więcej informacji na temat naszego projektu „PODAJ MI RĘKE” skontaktuj się z nami już dziś: www.furahacentre.org 

Kontak email: info@furahacentre.org

Fundacja Asante jako polski partner Furaha Centre Meru otworzyło niezależne podkonto w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Gorzowie Wlkp. Nr konta : 67 8363 0004 0012 0678 2000 0003. Wszystkie wpłaty realizowane na powyższy rachunek zostają przekazywane na potrzeby Furaha Centre. Wplaty należy dokonywać z dopiskiem : Fundacja Asante - projekt Furaha Centre