MENU

Furaha Centre Meru - Kenia

FURAHA CENTRE MERU - KENIA PROJEKT PARTNERSKI WSPIERANY PRZEZ FUNDACJE ASANTE

 

Meru jest niewielkim, około 40 tysięcznym miastem oddalonym od Nairobi, około 250 km, na północnym wschodzie Kenii. Jest szóstym co do wielkości miastem w Kenii położonym niemalże u podnóża Gory Kenia. Meru zamieszkuje około 40 tys. ludzi,  aczkolwiek całe Meryu County ma około 240 tys. Jest to centrum biznesowe i rolnicze w tej części Kenii. Większość ludności to plemię MERU, należące do rodziny Bantu. Największe uprawy to: banany, herbata, kawa...

Właśnie w Meru działa Furaha Centre prowadzone przez Marka Krakusa. W dziale Furaha Centre  szczegółowo opisaliśmy ich działalność prowadzoną w Kenii.

PROJEKT “TERAPIA NA KOŁKACH” NA AFRYKAŃSKIM SZLAKU...

Czwartek 8.00 rano, jak każdego tygodnia nasza ekipa z Centrum Furaha w Meru rusza w teren. Terapeuta, psycholog i Marek Krakus, to niezawodna grupa służąca pomocą w jednej z naszych klinik w oddalonych wioskach - Mikinduri, która rozpoczęła działalność w styczniu bieżącego roku. Mikinduri – oddalone 25 km od Meru to miejsce dużego bezrobocia, gdzie ludzie utrzymują się jedynie z rolnictwa na małych połaciach ziemi. Porażenie mózgowe, opóźnienie w rozwoju oraz autyzm, to kondycje, które w tym rejonie, nie wiedzieć czemu, dosięgają dużej liczby nowonarodzonych dzieci. W związku z tym, podczas naszych wizyt w każdy wtorek i czwartek nasi terapeuci mają pełne ręce roboty...Na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jest 95 dzieci. Matka bądź, częśćiej pochylona, spracowana babcia niosąca 12 letnie, czy starsze dziecko to często spostrzegane obrazki. Kobiety pokonują niejednokrotnie 5 do 10 km, aby dotrzeć do Mikinduri. Babcia dwunastoletniego Denisa pozostawionego przez jej córkę (Cucu wa Denis) jest już na miejscu oczekuje na swoją kolej terapii zajęciowej. Po 45 minutach zajęć powrót do skromnego domu i do codziennych zajęć. Denis jest dzieckiem z porażeniem mózgowym i autyzmem, często bywa bardzo agresywny. Przez wiele lat nie miał możliwości terapii zajęciowej, odpowiedzniej opieki lekarskiej. Dzięki pomocy naszych dobroczyńców Centrum Furaha niesie nadzieję na lepsze jutro wszystkim rodzinom dotkniętym tą nieuleczalną kondycją ich dzieci. Terapia psychychologiczna i porady specjalistów, podnoszą na duchu często odosobnionych i napiętnowanych rodziców„zapomnianych” NIEPRZECIĘTNYCH DZIECIAKÓW, bo tak nazywamy naszych milusińskich.

PROJEKT „PODAJ MI REKĘ” - duchowa adopcja dziecka z Furaha Centre w Kenii

Dwadzieścia lat pracy wśród najbardziej potrzebujących pomocy, najuboższych, zapomnianych przez świat dzieci z porażeniem mózgowym i autyzmem. Najpierw w katolickiej misji Kaburugi, 45 km od Nairobi, gdzie założyłem dzieło – Centrum Don Orione, opiekujące się dziećmi z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa i Autyzmem. Następnie, od 2010 roku, praca z dziećmi z wirusem HIV w Meru, a od kwietnia 2016 kolejne wyzwanie i otwarcie Centrum Terapii Zajęciowej „Furaha”, co w języku shwahili znaczy szczęście. Zamiar załołożenia centrum Furaha od lat gościł w moim sercu całkowicie poświeconemu pracy wśród dzieci. Obecnie w naszym Centrum, wraz z moją żoną Jadlyne i 9 wsółpracownikami, pomagamy 80 dzieciom z porażeniem mózgowym i autyzmem w Meru, położonym 260 km na północ od Nairobi. Celem naszej działalności jest przede wszystkim codzienna opieka oraz terapia zajęciowa, przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania w rodzinie, a nade wszystko walka z ogólnie przyjętym w Kenii, piętnem osób niepełnosprawnych, a tym bardziej dzieci z porażeniem mózgowym oraz ich rodzin. Rodzice, w wielu przypadkach nie akceptują swoich własnych dzieci urodzonych z trwałymi urazami mózgu, uważając je niemal za zły omen. Duża liczba dzieci urodzonych z porażeniem mózgowym, nie ujżała jeszcze światła dziennego, ukryta pod strzechami skromnych domków i traktowana w nieludzki sposób. Niektóre plemiona w Kenii, szczególnie pasterskie, takie jak Masajowie, Samburu, Turkana, Pokot nie akceptuja zupełnie dzieci urodzonych z jakąkolwiek niedoskonałością pozostawiając je na sawannie bez żadnej opieki oraz srodków do przeżycia. W dalekiej sawannie Centrum Furaha otwiera swoje „OAZY ŻYCIA”, tym wszystkim, którzy poszukują pomocy, powiem więcej, wybiega na przeciw tym rodzinom. Nasze „Nieprzeciętne Dzieciaki”, bo tak je nazywamy w Furaha – „exceptional”, nie chcąc używać terminów świata: specjalnej troski, upośledzonych umysłowo, mogą się teraz cieszyć bezpłatną, fachową opieką i terapią zajęciową dwa razy w tygodniu. Nasze Centrum istnieje dzięki pomocy darczyńców, którzy otwierają swoje serca na potrzeby tych najbardziej zapomnianych „Nieprzeciętnych Dzieciaków” w Kenii.

Ty też możesz do nich należeć, poprzez pomoc w projekcie „Podaj Mi Ręke” popularnie nazywanym w Polsce, duchową adopcją dziecka w Kenii. Ofiarując 70 zł miesięcznie przyczynisz się do bezpośredniej pomocy konkretnemu dziecku z porażeniem mózgowym bądź autyzmem zapewniałąc mu posiłek oraz codzienną terapię Oczekujemy również na woluntariuszy: specjalistów terapii zajęciowej, fizjiterapeutów, kwalifikowanych nauczycieli ze szkół specjalnych oraz innych ludzi chętnych i gotowych do pracy.

KONTAKT Z FURAHA CENTRE : info@furahacentre.org

Fundacja Asante jako polski partner Furaha Centre Meru otworzyło niezależne podkonto w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Gorzowie Wlkp. Nr konta : 67 8363 0004 0012 0678 2000 0003. Wszystkie wpłaty realizowane na powyższy rachunek zostają przekazywane na potrzeby Furaha Centre. Wplaty należy dokonywać z dopiskiem : Fundacja Asante - projekt Furaha Centre