MENU

Wybrzeże Kosci Słoniowej - Anyama

Ambasador Fundacji Asante w Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - Siostra Assumta Pawlus

 

Świetlica w Anyama, ok. 40 km od Abidżanu na Wybrzeżu Kosci Słoniowej  prowadzona jest przez Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia powszechnie znane jako Orionistki (od nazwiska założyciela ks. Alojzego Orione). Aktualnie działa tam 5 Sióstr: z Madagaskaru, Włoch, Togo, Kenii i z Polski. Na zajęcia z siostrami uczęszczają dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Większość dzieci uczęszcza do szkoły i żyje ze swoimi rodzicami. Część dzieci pochodzi z rodzin, które są dotknięte wirusem HIV, gdzie one same lub jedno czy oboje rodziców jest chorych na AIDS a często również choruje rodzeństwo. Z chorobą wiąże się bardzo dużo problemów – jak brak pracy, czy niezdolność psychiczna i fizyczna do podjęcia jakiejkolwiek pracy, a w konsekwencji brak środków materialnych do życia.

Siostry prowadzą zróżnicowaną działalność skierowaną do biednej ludności miejscowej. Pracują od 1998r. w Katolickiej Przychodni Zdrowia, założonej i prowadzonej przez Zgromadzenie. Przychodnia ma charakter uniwersalny, obsługuje dziennie ponad sto osób bez względu na rasę, wyznanie i pochodzenie. Każdego dnia przyjmuje dwóch lekarzy ogólnych, raz w tygodniu specjaliści: okulista oraz kardiolog. Zatrudniani przez Siostry lekarze pochodzą z Afryki i co warto podkreślić, podobnie jak pacjenci są różnych wyznań. W przychodni leczone są: malaria, choroby pasożytnicze, AIDS, gruźlica i choroby dróg oddechowych, anemia, niedożywienie, choroby układu pokarmowego, oczu i serca. Prowadzone są szczepienia, pomiar wagi i akcje edukacyjne dla kobiet, jak walczyć z niedożywieniem. W budowie jest szpital ginekologiczno-położniczy. Siostry prowadzą też Szkołę Kroju i Szycia dla trudnych dziewcząt. Od 2005r. Siostry prowadzą Dom Miłości dla dzieci niepełnosprawnych w mieście Abidjan Abobo.


Republika Wybrzeża Kości Słoniowej leży w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Zajmuje powierzchnię 322,5 tys. km kw. Kraj zamieszkuje 19 mln mieszkańców (Akan 42%, Mande 26%, ludy woltyjskie 18%, Kru 11%, inni 3%). Stolicą jest Jamusukro. Kraj dzieli się na 19 regionów. Religia: muzułmanie 40%, chrześcijanie 30%, animiści 30% Język urzędowy – francuski. Waluta – frank zachodnioafrykański. Strefa czasowa – GMT +0. Bogactwa naturalne: ropa naftowa, diamenty, rudy żelaza i manganu. Główne gałęzie przemysłu: spożywczy, włókienniczy, drzewny, rafineryjny. Najważniejsze rośliny uprawne: kawa, kakao, trzcina cukrowa, bawełna, kauczuk, jams, kukurydza, maniok.

 

 

WESPRZYJ NAS

Republika Wybrzeża Kości Słoniowej na mapie Afryki.

Dziękujemy za prezenty

Św. Mikołaj w Afryce. Festyn bożonarodzeniowy w Anyama.

Występy dzieci

Matki gotują posilek na festyn.

Anyama. 40 km od Abidżanu.

Pamiątkowe zdjęcie

Gry i zabawy na festynie.

Radość niepojęta.

Dotarła nasza paczka z przyborami szkolnymi

Festyn w Anyama.

Występy dzieci.

Matki gotują posilek na festyn.