MENU

Rada Fundacji Asante

Przewodniczący Rady Fundacji Asante - Marek Wasilewski

Prof. Marek Wasilewski ur. 16.05.1968 w Poznaniu. Ukończył PWSSP w Poznaniu (1993) i Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie (1998). Był stypendystą the British Council, Fundacji Fulbrighta i Kościuszko Foundation. Jest profesorem ASP w Poznaniu, wykłada na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Jest autorem tekstów o sztuce i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Czas Kultury". Jego twórczość koncentruje się przede wszystkim na realizacjach wideo. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Kurator wystaw w Polsce i na świecie. Stypendysta m.in. Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Yorku, Stypendium Ministra Kultury RP, Fulbright Scholarship oraz British Council Scholarship. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Autor wielu publikacji w tym książkowych m.in.: Tłumaczenie: David Sylvester, "Rozmowy z Franicsem Baconem. Brutalność faktu", Poznań 1996 Marek Wasilewski, "Sztuka nieobecna" i "Rozmowy o sztuce brytyjskiej", wyd. Obserwator, Poznań 1999. Marek Wasilewski, " "Seks, pieniądze i religia" i "Rozmowy o brytyjskiej sztuce współczesnej", wyd. Obserwator/Arsenał, Poznań 2001. Autor loga fundacji. Prof. Marek Wasilewski jest dyrektorem Galerii Miejskiej Arsenał (BWA) w Poznaniu.

 

 

Członek Rady Fundacji Asante - Izabela Kamińska

Izabela Kamińska ur. 18.02.1982 r w Bydgoszczy. Wspiera działania Fundacji Asante od samego jej powstania. Organizuje zbiórki darów w kraju i zagranicą. Dobry, opiekuńczy duch z nietuzinkowym poczuciem humoru. Empatyczna, pełna ciepła. Na co dzień pracuje w hospicjum, które zajmuje się charytatywną opieką paliatywną.

 

Członek Rady Fundacji Asante - Piotr Borkowski

Piotr Borkowski (ur. 1963 w Warszawie) - dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya, gdzie w roku 1989, po wykonaniu koncertu dyplomowego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, otrzymał dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku został asystentem w Katedrze Dyrygentury w AmiFC gdzie pracowal do 2000 roku. W 1997 r. uzyskał kwalifikacje artystyczne I stopnia w zakresie dyrygentury, a w 2015 otrzymal stopien doktora habilitowanego. Swą edukację muzyczną doskonalił na kursie dyrygenckim w Wiedniu w 1993 r. pod kierunkiem Hansa Grafa, jako stypendysta Wiener Meisterkurse für Musik oraz w 1995 r. w Accademia Musicale Chigiana w Sienie u Myung-Whung Chunga i Iliji Musina, gdzie otrzymał Diploma di Merito. W 1992 brał udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon. W lutym 1995 uczestniczył w konkursie na stanowisko dyrygenta asystenta Boston Symphony Orchestra, gdzie zakwalifikował się do ścisłego finału i dyrygował Boston Symphony Orchestra. W sierpniu 1995 r. otrzymał Diploma di Merito na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Antonio Pedrotti w Trento. Współpracował z wiekszością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także za granica w takich krajach jak: USA (Boston Symphony Orchestra), Francja, Włochy (Orchestra Sinfonica di Roma, Orchestra Sinfonica Siciliana), Szwecja, Niemcy (Berliner Symphoniker, Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin), Brazylia, Chiny, Korea Południowa (KBS Orchestra, Korean Symphony, Bucheon Philharmonic, Seoul National Symphony Orchestra, New Seoul Philharmonic, Suwon Philharmonic ), Meksyk, Indie (Symphony Orchestra of India), Ukraina i Tajwan. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych w wielu krajach swiata.

Ma na swoim koncie wiele prawykonań utworów kompozytorów polskich i koreańskich, w tym polskie prawykonanie oratorium F. Nowowiejskiego „Powrót syna marnotrawnego”. Jako dyrygent operowy ma za sobą liczne przedstawienia oper W. A. Mozarta („Don Giovanni”, „Czarodziejski flet”, „Cosi fan tutte”, „Wesele Figara”), P. Mascagniego („Rycerskość wieśniacza”), G. Donizettiego („Łucja z Lammermooru”), a także azjatyckie prawykonania oper: Z. Rudzińskiego – „Manekiny”, Sukhi Kang – „Ein Fest für Boris” i S. Rachmaninowa – „Aleko”. Na swoim koncie ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne oraz płytowe dla takich firm jak: NAXOS, DUX, Polonia Records, Acte Préalable, Musica Sacra Edition, Global Sound Media, Centaur Records, wielokrotnie nominowane do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”, w tym dwukrotnie – w latach 2006 i 2008 – nagrodzone statuetką w kategoriach „Album Roku – Muzyka Współczesna” i „Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej”, a jego płyta nagrana z laureatką I-szej nagrody Konkursu im. H. Wieniawskiego – Soyoung Yoon i wydana przez firmę DUX została nominowana do prestiżowej nagrody International Classical Music Award 2013.

W latach 1991-1994 był dyrektorem naczelnym i artystycznym, a od 1994 do 1997 r. dyrektorem artystycznym Państwowej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. W 1994 roku został zaproszony , jako gościnny profesor dyrygentury, do Keimyung University w Taegu (Korea Południowa). W latach 1996-2001 był profesorem dyrygentury w Taegu Hyosung Catholic University, a od 2001 do 2011 roku wykładał na University of Suwon, gdzie prowadził klasę dyrygentury, był dyrygentem orkiestr akademickich a także dwukrotnie pełnił funkcję dziekana wydziału instrumentów orkiestrowych. W latach 2006-2007 piastował stanowisko dyrygenta Suwon Philharmonic Orchestra, a od 2008 do 2011 roku dyrektora artystycznego Kyeonggi Festival Orchestra w Korei Południowej, której był założycielem. W 2010 roku został dyrektorem artystycznym i dyrygentem nowopowstałej Filharmonii Gorzowskiej, gdzie z założonym przez siebie zespołem orkiestrowym współpracował do listopada 2012 odnosząc wiele spektakularnych sukcesów artystycznych. Obecnie jest dyrektorem muzycznym United Chamber Orchestra, pierwszym gościnnym dyrygentem Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin i dyrygentem Opery Wrocławskiej. Piotr Borkowski pracuje jako wykładowca dyrygentury symfonicznej na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Rada Fundacji Asante działa bez wynagrodzenia na zasadach wolontariatu.