MENU

Szkoła na sawannie

Ndumuru to maleńka osada położona na sawannie ok. 20 kilometrów od wioski Laare w okręgu Meru w centralnej Kenii. Warunki życia tutaj są niezmiernie trudne. Mieszkańcy czerpią wodę z jedynego źródła jakim jest wybudowana wiele lat temu studnia dla słoni przez anglików (kiedyś były to tereny Parku Narodowego Meru). Poją tam swoje stada krów i kóz, czerpią wodę do swoich domowych potrzeb i transportują na osiołkach. Innego ujścia wody w promieniu wielu kilometrów nie ma. W tych okolicznościach natury siostra Alicja z misji Laare rozpoczęła budowę szkoły podstawowej. Nigdy wcześniej nie było tutaj możliwości nauki pisania, czytania. Początki były bardzo trudne, bo jak przekonać rodziców, że szkoła to nadzieja na przyszłość ich dzieci…

Dorośli, którzy sami nigdy nie uczęszczali do szkoły nie dają się łatwo przekonać do zmiany myślenia. Przecież zamiast „tracić” czas w szkole dziecko może pilnować młodszego rodzeństwa albo paść bydło. Po wielu rozmowach, spotkaniach udało się przekonać część dorosłego społeczeństwa, że nauka ma sens. Ku wielkiej radości dzieci, które pierwszy raz w życiu rankiem zamiast iść do pracy przybyły do szkoły. W roku 2016 postanowiliśmy uruchomić projekt: „Szkoła na sawannie – lepsze jutro”, by pomóc w zmaganiach siostry Alicji Kaszczuk z pobliskiej misji katolickiej w Laare i nauczycieli o przetrwanie tej wspaniałej idei. Potrzeb jest tak wiele, że każdy najmniejszy odruch serca jest bezcenny! W ramach projektu pragniemy zorganizować cykl wydarzeń artystycznych, w tym koncerty Latającej Filharmonii Art Asante z których dochód zostanie przeznaczony na rozbudowę placówki Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby pomóc i którym los dzieci sawanny nie jest obojętny. Może chcielibyście dołączyć do naszego projektu i razem z nami zadbać o przyszłość naszych małych przyjaciół z Czarnego Lądu? „W jaki sposób moglibyśmy przetrwać bez wyciągniętej dłoni przyjaciół, sąsiadów, narodów? Przyjaźń to spoiwo, które zawsze będzie scalać świat” (K. Dick i W. Wilson)

Jeżeli więc chcesz włączyć się w nasz projekt "SZKOŁA NA SAWANNIE " kliknij na WESPRZYJ NAS i przekaż swoją darowiznę. W opisie wpisz: " Na akcję szkoła na sawannie"

 

WESPRZYJ NAS